- аче
- АЧЕ (54) союз. В зависимой части сложного предлож. в усл. знач. (обычно перед главным предлож.). Если:
а ты атче еси не възалъ. коунъ. техъ а не емли. ничътоже. оу него ГрБ № 109, XI—XII; аче боудеть соудъ. кнѩзю новгороцкъмоу новѣгородѣ. или нѣмецкъмоу в нѣмчьхъ. а в томь мироу ити гостю домовь. бес пакости. Гр 1189—1199; аче кто конь погоубіть. или ороужиѥ или портъ. а заповѣсть на търгоу. РПр сп. 1280, 618а; мт҃ри которыи с҃нъ боудеть добръ. томоу же дасть своѥ. аче вси боудоуть ѥи сн҃ви лиси. а дъчери можеть дати. Там же, 622в; пɤстите мѩ по немь аче самъ оутечеть мене. а женоу и дѣти ѡ(т) него ѡ(т)ѡимоу имѣние его въсхыщю. ЛИ ок. 1425, 123 об. (1146); Изѩславъ же съ женою своею. выручиста Ст҃ослава в Половець... и многы(м) добро издаваста. аче кто оу Половець оутечашеть. оу городъ. а тѣхъ не выдавашеть. Там же, 171 (1154);
|| в усл.-уступ. или уступ. знач. Если даже, хотя:и присла. Коснѩтко ко кн҃зю своемоу. река. кн҃же доумають ѡ тобѣ хотѩть ˫ати аче по тѩи прислета бра(т)˫а. не ѣзди к нима. ЛИ ок. 1425, 121 (1146); ре(ч) Володимиру Петръ. кн҃же аче кр(с)тъ малъ. но сила велика его есть. на нб҃си и на земли. Там же, 166 об. (1152); Рюрикъ же аче побѣдоу возма нъ ничто же горда оучини. но возлюби мира паче рати. Там же, 219 (1180).
Словарь древнерусского языка (XI-XIV вв.) / АН СССР. Институт русского языка. — М.: Русский язык. Главный редактор Р. И. Аванесов. 1988.